ارگانیسم رحمت خداوند پیامبر خداوند ماه شعبان

ارگانیسم: رحمت خداوند پیامبر خداوند ماه شعبان اعمال ماه شعبان مناجات شعبانیه

گت بلاگز وب‌گردی آشنایی با کتاب‌های «ترین» دنیا

«اگر می‌خواهید بدانید گران‌ترین، کوچک‌ترین، کهن‌ترین، اسرارآمیزترین، پرخواننده‌ترین، پرشمارگان‌ترین و قطورترین کتاب‌ دنیا را بشناسید، این گزارش را بخوانید.»

آشنایی با کتاب‌های «ترین» دنیا

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان، «این روزها شهر آفتاب میزبان یکی از بزرگ ترین رویدادهای مرتبط با کتاب و کتابخوانی در دنیا هست، نمایشگاه بین المللی کتاب پایتخت کشور عزیزمان ایران را بسیاری رکورددار دیدار مردم می دانند. به بهانه برگزاری نمایشگاه کتاب پایتخت کشور عزیزمان ایران که از رکوردداران نمایشگاه های کتابی در دنیا محسوب می شود، سری زده ایم به دنیای شگفت انگیز ادبیات و کتاب و جهت شما از رکوردداران این حوزه گزارشی تهیه کرده ایم.

گران ترین کتاب دنیا

لئوناردو داوینچی را همه ما با شاهکارهای میلیاردی هنری می شناسیم، با مونالیزا و شام آخرش ولی او در دنیای کتاب هم رکورددار هست. شاید خود لئوی جوان هم فکرش را نمی کرد روزی کتابچه یادداشت شخصی اش چنین در دنیای امروز معامله شود. داستان از این قرار است که در سال ۱۹۹۴ در حراجی کریستی در نیویورک کتابچه او جهت فروش عرضه شد. خیلی از کارشناسان احتمال می دادند که این کتابچه حدود ۵ میلیون دلار به فروش برسد ولی واقعا هیچکس فکرش را نمی کرد در آخر این حراج چکش ۳۰ میلیون و ۸۰۰ هزار دلاری جهت آن ثبت شود و یک نفر چنین پولی را پرداخت کند. البته چند روز بعد هم این شگفتی ها به آخر رسید هنگامی که اعلام شد این خریدار که این مبلغ را پرداخته هست، کسی نیست جز ثروتمندترین مرد جهان؛ آقای بیل گیتس!

عبارات مهم : کتاب رکوردهای گینس – داستان کوتاه

کهن ترین کتاب چاپی دنیا

وقتی صحبت از کتاب چاپی قدیمی به میان می آید، قطعا باید این کتاب یک اثر مرتبط با ادیان باشد، کهن ترین کتاب چاپی دنیا ۶۰۰ سال پیش از نسخه چاپی انجیل گوتنبرگ و ۸۶۸ سال بعد از میلاد مسیح به چاپ رسیده است که از آن به عنوان کهن ترین کتاب چاپی دنیا یاد می کنند: دیاموند سوترا. این کتاب متن گفت وگویی رد و بدل شده است میان بودا و یکی از شاگردانش هست. جهت چاپ این کتاب نشان های نوشتاری و تصویرهای روی یک صفحه چوبی کنده کاری شده است و سپس روی آنها را رنگ کرده و در نهایت روی کاغذ فشار داده اند.

کوچک ترین کتاب دنیا

احتمالا شما هم دارید تلاش می کنید تا تصویر این کتاب را ببینید! آیا واقعا می توانید این کتاب را ببینید؟ پاسخ قطعا منفی هست. این کتاب اثری مینیاتوری با ابعاد ۷۴ در ۷۵ میلی متر است که مثل خیلی موارد خاص در ژاپن تهیه شده است است و فعلا رکورد کوچک ترین کتاب دنیا را به نام خود به ثبت رسانده هست. این کتاب به اسم « گل های فصول» دارای ۲۲ صفحه است و حاوی تصویرهای گل ها همراه با توصیف آنهاست که در فونت یک دهم میلی متر چاپ شده است هست. ناشر این کتاب (Toppan Printing) جهت چاپ آن از تکنیکی استفاده کرده که در صنعت چاپ اسکناس استفاده می شود.

پرشمارگان ترین کتاب دنیا

نوبتی هم که باشد بالاخره نوبت به انجیل می رسد. اثر چاپی و مقدس دین مسیح که البته دارای چند رکورد هست؛ از جمله پرشمارگان ترین که البته مجموع شمارگان آن فقط قابل تخمین است و عدد دقیقی راجع به آن وجود ندارد. آن طور که در کتاب رکوردهای گینس آمده است تاکنون بین ۲ و نیم تا ۵ میلیارد نسخه از انجیل چاپ شده است هست. جالب است بدانید هر سال نزدیک به ۲۰ میلیون نسخه تازه نیز به این مجموع افزوده می شود. انجیل همچنین رکورد بیشترین تعداد ترجمه ها را در اختیار دارد. این کتاب به بیش از ۲۵۰۰ زبان ترجمه شده است هست.

پرخواننده ترین رمان دنیا

لابد فکر می کنید اکنون نوبت هری پاتر است ولی در اشتباه هستید. بیش از چهار قرن است که داستان دن کیشوت میلیون ها خواننده در سراسر دنیا را به وجد آورده و الهام بخش هنرمندانی در حوزه های متفاوت از جمله پیکاسو بوده هست. دن کیشوت اثر میگل سروانتس، نویسنده اسپانیایی تا سال ۲۰۱۷، حدود ۵۰۰ میلیون بار چاپ شده است هست. جهت مقایسه بد نیست بدانید که شمارگان کل مجموعه هفت جلدی داستان های هری پاتر تا به حال ۴۰۰ میلیون نسخه بوده هست.

قطورترین کتاب دنیا

قطورترین کتاب دنیا با ضخامت ۳۲ سانتی متر دربرگیرنده تمامی داستان های زن مارپل به قلم آگاتا کریستی است (۱۲ کتاب و ۲۰ داستان کوتاه). این کتاب در سال ۲۰۰۹ در ۵۰۰ نسخه به وسیله انتشارات Harper Collins منتشر شد.

اسرارآمیزترین کتاب دنیا

این کتاب دانشمندان زیادی را کلافه کرده است: دست نوشته های ووینیچ که دربرگیرنده نقاشی های عجیب و غریب از جمله تصویرهای گیاه های ناشناخته است و با الفبایی ناآشنا نگاشته شده. نویسنده کتاب ناشناس است و خلق آن احتمالا به قرن ۱۵ میلادی بازمی گردد. گفته می شود که این کتاب جزو دارایی های رودلف دوم (امپراتور رم مقدس) بوده هست. در سال ۱۹۱۲ ویلفرد ووینیچ (عتیقه شناس مشهور انگلیسی و کلکسیونر کتاب) این اثر مهم را در ایتالیا خرید و با خود به آمریکا برد.

منبع:جام جم

انتهای خبر/

واژه های کلیدی: کتاب رکوردهای گینس | داستان کوتاه | نمایشگاه | نویسنده | داستان | میلیون | مجموعه | نمایشگاه کتاب

آشنایی با کتاب‌های «ترین» دنیا

آشنایی با کتاب‌های «ترین» دنیا

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz