ارگانیسم رحمت خداوند پیامبر خداوند ماه شعبان

ارگانیسم: رحمت خداوند پیامبر خداوند ماه شعبان اعمال ماه شعبان مناجات شعبانیه

گت بلاگز وب‌گردی بهترین کارها در ماه شعبان کدام است؟

اعمال مخصوص این ماه که مشمول بر صوات شعبانیه، مناجات شعبانیه و گفتن و خواندن بعضی اذکار و ادعیه خاص این ماه حتماً زمینه استفاده بهتر از این

بهترین کارها در ماه شعبان کدام است؟

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان؛ ماه شعبان فرارسیده هست. یکی از سه ماهی که بطور خاص انسان در معرض نسیم رحمت خداوند قرار می گیرد. رجب، شروع سلوک است و شعبان نیمه راه و رمضان پایانه سیر هست.

عبارات مهم : رحمت خداوند – پیامبر

اگرکسی منزلت این دعوت عظیم را بشناسد ناچار است که توجه کند تا مشمول دعوت شده است و در آن داخل شود. شعبان جهت سالک به سوی خدای تعالی یکی از منازل سلوک در عمر انسان است و جهت آن شأن عظیم و فضیلت کثیری است و در آن به بیان بعضی بزرگان، شبی از شب های قدر واقع شده است و مولودی در آن بوجود آمده است که خداوند به وسیله او زمین را پر از عدل و داد می کند. از این جهت فضا جهت نزدیک شدن به امام وقت (علیه السلام) بسیار مهیا شده است و حفظ رابطه قلبی با ایشان ساده تر می شود.

این ماه به پیامبر (صلی الله و علیه وآله) منسوب شده است است و از روایات متفاوت می توان ارزش و اهمیت این ماه را فهمید؛ مثلاً از پیامبر روایتشده است که «شعبان شهری رحم اللّه من أعاننی علی شهری» شعبان ماه من است خدا بیامرزد کسی که مرا به ماه من اعانت کند. « وسایل الشیعه، ج ۱۰، ص ۴۹۷»

همچنین از امام علی (علیه السلام) روایت شده است است که «ما فاتنی صوم شعبان مذ سمعت منادی رسول اللّه (صلی الله و علیه وآله) ینادی تلی شعبان فلن یفوتنی ایّام حیاتی صوم شعبان ان شاء اللّه»

روزه ماه شعبان از من فوت نشد از زمانی که شنیدم منادی رسول خدا(صلی الله و علیه وآله) فریاد می کرد. بنابراین هرگز روزه ماه شعبان از من در ایام زندگانی ام فوت نخواهد شد. اگر خدا بخواهد.

همینطور از امام جعفر صادق (علیه السلام) روایت است که چون ماه شعبان داخل مى شد، حضرت امام زین العابدین (علیه السلام) اصحاب خود را جمع مى کرد و مى فرمود: اى گروه اصحاب من! مى دانید این چه ماهى هست، این ماه شعبان است و حضرت رسول (صلی الله و علیه وآله) مى فرمود: شعبان ماه من هست، بعد در این ماه روزه بدارید، براى دوستی پیغمبر خود و براى تقرب به سوى پروردگار خود، به حق آن خدایى که جان على بن الحسین به دست قدرت اوست، سوگند یاد مى کنم که از پدرم حسین بن على (علیه السلام) شنیدم که فرمود شنیدم از امیرالمؤمنین (علیه السلام) که هر که شعبان را روزه دارد، براى دوستی پیغمبر خدا و تقرب به سوى خدا، خدا او را دوست دارد و نزدیک گرداند او را به کرامت خود در روز قیامت و بهشت را براى او واجب گرداند.

همچنین روایت شده است که روزه دو ماه شعبان و رمضان توبه و مغفرت از خداست.

مناجات شعبانیه

در کتاب المراقبات در باره مناجات شعبانیه چنین آمده است: «و مناجات شعبانیه آن حضرت معروف است و آن مناجاتی است که جهت اهلش عزیز و گرامیست و جهت خاطر آن به ماه شعبان مانوس می شوند بلکه انتظار آن را می کشند و مشتاق آمدن ماه شعبان می گردند و در آن مناجات علوم سرشاری در کیفیت معامله بنده با خدا (جل جلاله) مندرج، و وجوه ادب در طریق معرفت حق و پرسش و دعا و استغفار نسبت به خدای (جل جلاله) بیان شده است هست. و استدلالات لطیفه ای که سزاوار مقام عبودیت جهت استحکام مقام امیدواری مناسب حال مناجات هست، ذکر کرده و دلالت صریحه واضحه ای (در معنای قرب و لقای خداوند و دیدار او)تنظیم شده است است که به آن وسیله شبهات سالکان و شکوک منکران و وحشت اهل ریبه را برطرف کرده و بطوری که شخصی از اهل معرفت تفسیر نموده، اشاره ای به معرفت نفس است که طریق معرفت رب می باشد.»

همچنین برخی، از مراتب سه گانه انسان نام برده اند که در این دعا به آنها توجه شده است هست.

مراقبه در ماه شعبان
بزرگانی از عرفا توصیه های خاصی جهت استفاده هر چه بهتر از ماه های رجب، شعبان و رمضان ارائه می داده اند. ممکن است بپرسیم چه عملی بهتر است که در این ماه انجام شود؟ جواب این است که هر عملی در واقع توجه دادن انسان به آن چیز هست. عمل صالح آن عملی است که انسان را به خدا توجه می دهد و مراقبه همان توجه دائمی به خداوند و در نظر گرفتن او در هر حال هست. بنابراین وظیفه اخلاقی ما در ماه شعبان، آن است که تا جایی که می توانیم یاد خدا و توجه به خدا را چنان در دل خود زنده کنیم که کانه در حال نگاه کردن به چشمان خدا هستیم! جهت حفظ یاد خدا نیز غیر از یادآوری قلبی و بدون واسطه، اذکاری هم بیان شده است هست. در حقیقت اذکار متفاوت توجه انسان را به یکی از جهات خداوندی سوق می دهند.

البته اگر به این توجه بکنیم که انسان در هر کاری از توجه کردن اجتناب ناپذیر هست، اهمیت این توجه را در می یابیم. چه اینکه کنترل توجه و نفی خطورات یکی از مراتب سلوکی می باشد.

اعمال مخصوص به شعبان
اعمال مخصوص این ماه که مشمول بر صوات شعبانیه، مناجات شعبانیه و گفتن و خواندن بعضی اذکار و ادعیه خاص این ماه حتماً زمینه استفاده بهتر از این ماه را فراهم می سازد. بنابراین حق اینست که تلاش خود را جهت بهره مندی از این ماه بکار گیریم.

منبع:تبیان

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: رحمت خداوند | پیامبر | خداوند | ماه شعبان | اعمال ماه شعبان | مناجات شعبانیه |

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz